/ RealMadridTV

RealMadridTV o arbitrze na Betis: Jego decyzje systematycznie szkodziły Realowi

Klubowa telewizja Realu Madryt wypuściła filmik, w którym na swój sposób przedstawia arbitra sobotniego meczu z Betisem. Przedstawiamy jego pełne tłumaczenie.

César Soto Grado będzie arbitrem meczu Betisu z Realem Madryt. [od 0:00] Sędzia, którego decyzje szkodziły Realowi Madryt w sposób systematyczny w ostatnich sezonach, co więcej niż raz nie pozwoliło Realowi Madryt na walkę o tytuł.

[0:11] Zaczynamy dokładnie od ostatniego starcia Betisu z Realem Madryt. Jednego z najważniejszych meczów ostatniego sezonu przy wciąż toczącej się walce o mistrzostwo. Soto Grado przed przerwą pominął wyrzucenie z boiska Ruibala po tym uderzeniu pięścią w Camavingę. Nie pokazał za to nawet żółtej kartki. W drugiej połowie nie odgwizdał tego klarownego karnego na Benzemie. A w ostatnich minutach to dzikie wejście w Viníciusa, które mogło doprowadzić do poważnej kontuzji Brazylijczyka, nie oznaczało czerwonej kartki. Remis 0:0 i 2 punkty mniej, co pozwoliło Barcelonie odskoczyć na 9 punktów.

[0:46] Wcześniej w 14. kolejce w meczu Realu Madryt z Cádizem Soto Grado pozwolił na nadmierną ostrość ze strony graczy Cádizu. Nie wyrzucił z boiska Faliego za tę agresję na Rodrygo. Po tym uderzeniu pięścią gracz Cádizu w niewytłumaczalny sposób kontynuował grę.

[1:03] Dwie kolejki później Real Madryt jako lider odwiedzał Villareal. Przy wyniku 1:1 Soto Grado odgwizdał karnego w tej akcji za rękę Alaby, która była podparta na ziemi i w której zamiarem było jej podniesienie. Ta decyzja doprowadziła do wygranej Villarrealu, a Real Madryt stracił pozycję lidera.

[1:20] W 26. kolejce przyszło najważniejsze spotkanie: Klasyk. Soto Grado w tym przypadku pracował jak VAR. Nie zasugerował wyrzucenia Gaviego po dwóch agresjach na Carvajalu i Ceballosie. Najpoważniejsze wydarzyło się jednak na 9 minut przed końcem: Asensio trafia na prowadzenie 1:2, a Soto Grado sprawdza to jako VAR i anuluje to przez spalonego. Użył do tego tych surrealistycznych linii i wybrał te stopklatki. A dlaczego nie tej, która jest następna i w której mamy moment, w którym Carvajal ma ostatni kontakt z piłką, a Asensio jest na prawidłowej pozycji? Dodatkowo przy golu Kessiégo, który dawał wygraną Barcelonie, nie poinformował o klarownym faulu poprzedzającym akcję ze strony Lewandowskiego na Carvajalu. Trzy poważne błędy, które oddaliły Real Madryt od ostatniego mistrzostwa.

[poza filmikiem] Idziemy do sezonu 2021/22: do meczu Realu Madryt z Osasuną zakończonego remisem 0:0. Soto Grado nie odgwizdał tego klarownego karnego na Viníciusie. Jak gdyby tego było mało, pozostawił po sobie tę surrealistyczną scenę po ostatnim gwizdku: „Mieliście 90 minut, więc nie przychodźcie protestować, że doliczam tylko minutę. Nie, nie, dobrze o tym wiem”. W tym samym sezonie Soto Grado na Metropolitano pominął wyrzucenie Savicia za te ostre wejścia. Ta na Nacho nie była nawet żółtą kartką. Do tego pominął to kopnięcie w głowę Vallejo. W sezonie 2020/21 Realowi Madryt do mistrzostwa zabrakło punktu. W meczu Osasuny z Realem Madryt nie odgwizdał tego karnego na Casemiro w końcowych minutach przy wyniku 0:0. Ta akcja mogła rozstrzygnąć tamten mecz i była kluczowa dla przyszłości tamtego mistrzostwa. Tamto spotkanie zakończyło się remisem. To jest historia sędziowania Césara Soto Grado Realowi Madryt, sędziego najbliższego meczu Betisu z Realem Madryt.

* * *

Za VAR odpowiadać będzie Jaime Latre. Prowadząca popołudniowe wiadomości wymieniła, że ten arbiter popełniał następujące błędy:

• brak karnego na Brahimie w ostatnim meczu z Valencią
  • brak karnego na Benzemie w poprzednim sezonie w meczu z Cádizem
  • brak karnego na Rüdigerze w poprzednim sezonie w meczu z Sociedadem.

W przypadku Soto Grado przypomniano, że to on był sędzia VAR, gdy rok temu w meczu Realu Madryt z Sevillą Papu Gómez ostrym wejściem doprowadził do kontuzji Fede Valverde, ale ostatecznie nie wyleciał z boiska.