Advertisement
Menu
/ as.com. theifab.com

VAR będzie sprawdzał drugie żółte kartki, faule i rzuty rożne?

Na jutrzejszym spotkaniu IFAB w Londynie odbędzie się dyskusja na temat możliwego rozszerzenia protokołu VAR. W najbliższym czasie nie powinniśmy jednak spodziewać się radykalnych zmian.

Foto: VAR będzie sprawdzał drugie żółte kartki, faule i rzuty rożne?
Fot. Getty Images

Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) rozważa wprowadzenie zmian w protokole VAR. Podczas październikowego spotkania rozpoczęły się pierwsze rozmowy ws. modyfikacji protokołu i na jutrzejszym posiedzeniu w hotelu Sofitel w Londynie IFAB ma kontynuować dyskusję, by przeanalizować, jaki kierunek zmian obrać. Na horyzoncie jawi się nawet rewolucja, która miałaby pozwolić interweniować VAR-owi w sytuacjach dotychczas zakazanych, czyli drugich żółtych kartkach, faulach czy rzutach rożnych. Zmian w tym zakresie wielokrotnie domagali się piłkarze i trenerzy, jednak zawsze pojawiał się pewien opór. Podkreśla się, że na tę chwilę zaplanowano jedynie rozmowy ws. rozszerzenia protokołu i w najbliższym okresie nie powinniśmy spodziewać się radykalnych zmian. 

We wtorek w Londynie spotkają się członkowie IFAB-u, by rozmawiać o przyszłości piłki nożnej. Jednym z punktów agendy jest rozwój VAR-u. W październiku trenerzy, piłkarze i sędziowie dyskutowali nad możliwością wprowadzenia określonych sytuacji, w których mógłby wchodzić VAR. Do tej pory VAR może interweniować wyłącznie w przypadku analizy gola, rzutu karnego, czerwonej kartki i błędów związanych z identyfikacją tożsamości. Na wtorkowym spotkaniu odbędą się rozmowy dotyczące możliwości rozszerzenia protokołu VAR o rzuty rożne, drugie żółte kartki, faule i inne akcje, które zostaną zaproponowane. W agendzie zaznaczono, że w temacie VAR-u odbędzie się tylko dyskusja i żadna rewolucja nie zostanie poddana pod głosowanie, jednak być może będzie to pierwszy krok w kierunku ogromnej zmiany w świecie futbolu.

Jednym z argumentów, który nie przemawia za tą rewolucją, jest obawa o zbyt małą ilość efektywnego czasu gry w każdym meczu. Na tę chwilę wyklucza się możliwość zatrzymywania czasu, kiedy piłka wychodzi poza pole gry lub gra jest przerwana (jak np. w futsalu). Na spotkaniu omówiony zostanie jednak temat marnowania czasu i wprowadzenia środków, które mogłyby wydłużyć efektywny czas gry. Zmiany w tym zakresie zostały już wprowadzone w ostatnich dwóch sezonach, co możemy zresztą zauważyć przez sporą liczbę minut doliczanych do każdej połowy. Biorąc jednak pod uwagę naciski na wydłużenie efektywnego czasu gry, to opcja rozszerzenia VAR-u o kolejne sytuacje nieco z tym koliduje. Sędziowie potrzebowaliby po prostu więcej czasu na analizowanie powtórek, co naturalnie przekładałoby się na płynność gry. 

Poza dyskusją nad VAR-em na jutrzejszym spotkaniu IFAB ma rozmawiać na temat zmian niektórych artykułów Przepisów Gry, jak dyktowanie rzutów karnych za zagrania ręką (Artykuł 12.) czy samym wykonywaniem rzutu karnego i wtargnięciem zawodników w pole karne (Artykuł 14.).  

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!