Hiszpania wygrywa z Cyprem, gol Joselu

W meczu 9. kolejki kwalifikacji do mistrzostw Europy w grupie A Hiszpanie gładko rozprawili się w Kolossi z Cyprem 3:1. Brami dla La Furia Roja jeszcze w pierwszej połowie zdobyli Lamine Yamal, Oyarzabal i Joselu.

Spotkanie lidera z ostatnią drużyną grupy A rozpoczęło się zgodnie z przewidywaniami. Już w 5. minucie składną akcję występującej w dość rezerwowym składzie Hiszpanii skutecznie zamknął Lamine Yamal, który zabawił się z cypryjskimi defensorami i dał prowadzenie ekipie La Furia Roja. Drużyna Luisa de la Fuente grała swoje i w 22. minucie podwoiła prowadzenie za sprawą Oyarzabala, który sprytnym dziobnięciem wykończył płaskie dośrodkowanie debiutującego w kadrze Grimaldo. Na radość z tej bramki Hiszpanie musieli chwilę poczekać, ponieważ ukraiński arbiter, Mykola Balakin, gwizdnął w tej sytuacji spalonego i musiał poczekać na korektę swojej decyzji przez VAR. W 28. minucie Hiszpanie prowadzili już 3:0 po bramce Joselu, który przy biernym kryciu Karo dołożył nogę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Oyarzabala. W 39. minucie Joselu mógł do gola dorzucić asystę, ale jego świetnego podania nie wykorzystał Oyarzabal, który w dodatku przy strzale nabawił się kontuzji i w jego miejsce na placu gry pojawił się Rodrigo Riquelme. Bez większego forsowania tempa Hiszpanie prowadzili do przerwy gładko 3:0.

W drugiej połowie Hiszpanie dalej byli stroną przeważającą, jednak gołym okiem widać było, że celem jest po prostu dograć mecz bez strat w ludziach, przez co koncentracja i precyzja w kluczowych decyzjach pod polem karnym Cypryjczyków były już nieco mniejsze. W 66. minucie na murawie zameldował się Dani Carvajal, który zmienił i przejął kapitańską opaskę od Jesúsa Navasa. Na kwadrans przed upływem regulaminowego czasu gry po wymianie kilku podań i świetnej prostopadłej piłce od Charalampousa honorową bramkę dla gospodarzy zdobył Pileas. Przy tym golu Mykola Balakin podbiegł do monitora VAR, sprawdzając potencjalny faul na Gavim w środku pola, jednak Ukrainiec uznał, że piłkarz Barcelony nie był faulowany i uznał gola Cypryjczyka, który był też ostatnim trafieniem tego spotkania.

Hiszpanie zrobili, co musieli w pierwszej połowie, a na drugą… po prostu wyszli. To jednak wystarczyło, by pewnie i bez żadnych kłopotów pokonać Cypryjczyków. Remis wyszarpany przez Szkocję w równolegle toczącym się meczu z Gruzją sprawia, że Hiszpanie, by zająć pierwsze miejsce w grupie i nie oglądać się na wynik starcia Szkocji z Norwegią, w ostatnim meczu muszą wygrać z Gruzją.

Cypr - Hiszpana 1:3 (0:3)
0:1 Lamine Yamal 5'
0:2 Oyarzabal 22'
0:3 Joselu 28'
1:3 Pileas 75'

Cypr: Joël Mall; Stélios Andreou, Alexandros Gogic, Nick Ioannou, Konstantinos Laifis, Andreas Karo (66' Kousoulos); Anderson Correia de Barros (46' Pileas), Grigoris Kastanos, H. Kyprianou (46' Spoljaric), Kyriakou (46' Charalampous); Ioannis Pittas (60' Kakoullis).
Hiszpania: David Raya; Jesús Navas (66' Carvajal), Le Normand, Pau Torres, Grimaldo; Merino (46' Aleix Garcia), Martín Zubimendi, Gavi; Oyarzabal (40' Rodrigo Riquelme), Joselu i Lamine Yamal (73' Ferran Torres).

Kwalifikacje do EURO 2024 – grupa A
1. Hiszpania 7 22:4 18
2. Szkocja 7 14:5 16
3. Norwegia 7 11:9 10
4. Gruzja 7 11:15 8
5. Cypr 8 3:28 0

Na Mistrzostwa Europy 2024 awansują dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Poza Niemcami i 20 drużynami wyłonionymi w ten sposób na turnieju zagrają jeszcze 3 zespoły, które zostaną wyłonione w barażach na podstawie wyników w Lidze Narodów.