/ Leszczu, Mateo, ostricz, KRot

Wielki mecz Brahima, przełamanie Endricka [VIDEO]

Nieczęsto zdarza się, żebyśmy w naszym cyklu nie mieli problemów z wyborem zawodnika kolejki. Tym razem zadanie to ułatwił nam Brahim Díaz, który rozegrał kapitalną partię w Neapolu. Jakby tego było mało, pierwszą bramkę od listopada ubiegłego roku zdobył sympatyczny 16-latek z Brazylii imieniem Endrick. Poza tym trochę wiało przeciętniactwem. Rzućmy zatem okiem, jak radzili sobie wypożyczeni i sprzedani.

Antonio Blanco (Deportivo Alavés)
Ma za sobą występ w pełnym wymiarze czasowym w rywalizacji z Huescą. Nie wyróżnił się poprzez bramkę czy asystę, ale konsekwentnie realizował swoje zadania. Wygrał siedem z dwunastu pojedynków, zanotował jedno wybicie piłki i jeden przechwyt. Z siedmiu podjętych przez niego prób długiego podania cztery odnalazły swojego adresata. Jak na defensywnego pomocnika stosunkowo często miał futbolówkę pod swoimi stopami (53 kontakty) i podawał celnie na poziomie 81,1%. Najważniejszą informacją dla Blanco i całego Alavés jest niewątpliwie skromne zwycięstwo 1:0, które pozwala drużynie z Kraju Basków trzymać kontakt z Eibarem i Granadą, które zajmują dwa pierwsze miejsce w tabeli Segunda División.
Ocena Marki: 1/3
Ocena SofaScore: 6,8/10

Brahim Díaz (AC Milan)
Długo trzeba było czekać na ligowy mecz, w którym byłby tak decydujący. Brahim był bowiem jednym z głównych architektów wielkiego zwycięstwa Milanu, który w niedzielny wieczór pokonał znakomite w tym sezonie Napoli na Stadio Diego Armando Maradona aż 4:0. Skrót tego spotkania można zobaczyć tutaj. Hiszpan wypracował pierwszego gola Rafaela Leão świetnym dryblingiem przy linii bocznej, którym oszukał Stana Lobotkę, by za chwilę swoim podaniem postawić Portugalczyka praktycznie w sytuacji sam na sam z Alexem Meretem. Kilka minut później sam trafił do siatki, podwyższając prowadzenie. Oprócz gola i asysty trzeba mu oddać to, że harował na całej długości i szerokości boiska i nie uciekał przed odpowiedzialnością. Jego zagrania były przemyślane i dokładne. Tym razem jego charakterystyczna ruchliwość była bardzo produktywna, co uwypukliło się chociażby w dwóch kluczowych zagraniach. 23-latek opuścił murawę w 57. minucie. W niedzielę w Neapolu oglądaliśmy Brahima w takiej dyspozycji, przy której utrzymaniu i regularnym pokazywaniu mógłby z powodzeniem grać na chwałę Realu Madryt.
Ocena WhoScored: 8,7/10
Ocena SofaScore: 8,6/10

Endrick (Palmeiras)*
W pierwszym meczu finałowym ligi stanowej Palmeiras mierzyło się z drużyną notowaną zdecydowanie niżej, Água Santa. Endrick rozpoczął ten mecz na ławce, ale pojawił się na murawie po przerwie przy stanie 1:0 dla rywala. To on wyrównał stan meczu w 53. minucie, gdy bardzo przytomnie zamknął rozegrany stały fragment gry. Kamień z serca i przełamanie młodego Brazylijczyka. Oddał jeszcze jeden strzał i chętnie wchodził w pojedynki z rywalami, które dość często wygrywał. Choć Palmeiras przegrało 1:2, za Endrickiem dobry mecz.
Ocena SofaScore: 7,3/10

Juanmi Latasa (Getafe CF)
W wyjazdowym starciu z Athletikiem pojawił się na boisku dopiero w 82. minucie, ale był całkiem aktywny. Nie oddał strzału, ale widać było wielkie zaangażowanie praktycznie w każdym momencie, gdy tylko mógł przejąć lub sięgnąć piłkę. Getafe zremisowało na San Mamés 0:0.
Ocena Asa: 1/3
Ocena WhoScored: 6,2/10
Ocena SofaScore: 6,6/10

Reinier (Girona FC)
Brazylijczyk miał wejść w drugiej połowie meczu z Espanyolem, ale zagrzał się przy linii bocznej podczas rozgrzewki i powiedział do sędziego „jesteście bardzo słabi”. Otrzymał czerwoną kartkę, nawet nie wchodząc na boisko i po raz kolejny czeka go pauza w grze.

Odeszli w letnim oknie transferowym

Borja Mayoral (Getafe CF)
Zaliczył kiepski mecz z Athletikiem. Trener trzymał go na boisku od pierwszej do ostatniej minuty, ale przez całe spotkanie 25-latek niczym się nie wyróżnił. Nie potrafił znaleźć sobie miejsca w najgroźniejszych strefach, oddał dwa strzały (niecelny i zablokowany). Był to typowy dla napastnika mecz walki, czyli bez historii. Getafe zremisowało 0:0.
Ocena Asa: 0/3

Casemiro (Manchester United)
Brazylijczyk cały czas jest zawieszony, więc nie zagrał w wyjazdowym meczu z Newcastle, który Manchester United przegrał 0:2.

Fran García (Rayo Vallecano)**
Po starciu z Valencią na Estadio Mestalla (0:0) trudno ocenić, w jakiej jest dyspozycji. Z jednej strony był bardzo skuteczny w defensywie (12 udanych interwencji, najwięcej ze wszystkich graczy na boisku), ale z drugiej – w jego działaniach ofensywnych było mnóstwo niedokładności. Jego występ był taki, jak to spotkanie: do bólu poprawny, bez fajerwerków i momentami po prostu nudny.
Ocena Marki: 2/3
Ocena WhoScored: 6,9/10
Ocena SofaScore: 7,2/10

Isco (bez klubu)
Niezmiennie od rozwiązania kontraktu z Sevillą, które miało miejsce 21 grudnia ubiegłego roku, pozostaje zawodnikiem bez klubu. Na początku marca AS poinformował, że wobec nieudanych przenosin do Unionu Berlin i braku ofert od klubów MLS Isco postanowił zrobić sobie przerwę i z poszukiwaniami nowego pracodawcy zaczekać do następnego sezonu.

Luka Jović (ACF Fiorentina)
W Serie A Fiorentina wygrała na wyjeździe z Interem 1:0, a Serb nie znalazł się w kadrze na to spotkanie z powodu problemów zdrowotnych.

Mario Gila (Lazio)
Z powodu kontuzji nie znalazł się w kadrze na mecz z Monzą, który Lazio wygrało 2:0.

Takefusa Kubo (Real Sociedad)
W niedzielę Real Sociedad mierzył się na wyjeździe z Villarrealem. Zespół z San Sebastián rozegrał mocno przeciętne spotkanie, ale warto docenić Japończyka, który był jedną z bardziej wyróżniających się postaci w ataku. Od początku był aktywny i starał się kreować akcje na prawej stronie. Zdecydowanie najbliżej zdobycia bramki był w 53. minucie, gdy popisał się bardzo dobrym uderzeniem z dystansu, ale piłka ostatecznie otarła się o słupek. W sumie oddał dwa strzały, do których dołożył dwa udane dryblingi i cztery wygrane pojedynki. Kubo jak zwykle się starał, ale tym razem to nie wystarczyło. Boisko opuścił w 71. minucie, a jego drużyna przegrała 0:2.
Ocena Marki: 2/3
Ocena Asa: 2/3
Ocena WhoScored: 6,8/10
Ocena SofaScore: 7,0/10

Miguel Gutiérrez (Girona FC)
Wydaje się, że Hiszpan stracił miejsce w wyjściowym składzie. Kolejny raz to Javi Hernández zajął miejsce na lewej stronie defensywy, a Miguel pojawił się na boisku dopiero w 77. minucie. Był aktywny i chętnie podłączał się do akcji ofensywnych, ale w tak niewielkim czasie nie wyróżnił się niczym szczególnym. Girona ostatecznie wygrała 2:1.
Ocena Marki: 1/3
Ocena Asa: 1/3
Ocena WhoScored: 6,2/10
Ocena SofaScore: 6,7/10

Víctor Chust (Cádiz CF)
Przegrane przez Cádiz 0:2 domowe starcie z Sevillą przesiedział na ławce rezerwowych. Nie pojawił się na murawie nawet na minutę.

Marcelo (Fluminense)
Po raz pierwszy od powrotu znalazł się w meczowej kadrze. Fluminense mierzyło się na wyjeździe z Flamengo w finale Campeonato Carioca. Marcelo spędził całe spotkanie na ławce, a jego drużyna przegrała 0:2, ale do rozegrania jest jeszcze rewanż.

Zawodnik kolejki: Brahim Díaz

*został pozyskany przez Real Madryt w grudniu 2022 roku, ale do klubu trafi latem 2024 roku i do tego czasu występuje w Palmeiras