Advertisement
Menu
/ IFAB

Wprowadzono zmiany w przewinieniach za zagranie ręką

Międzynarodowa Rada Piłkarska ogłosiła zmiany przepisów na kolejny sezon. Główne modyfikacje dotyczą zagrań ręką.

Foto: Wprowadzono zmiany w przewinieniach za zagranie ręką
Fot. Getty Images

Po dzisiejszym Walnym Zgromadzeniu IFAB ogłoszono zmiany i klaryfikacje dotyczące zagrań ręką. Przekazano, że interpretacja tych zdarzeń nie zawsze była stała i podkreślono, że nie każdy kontakt piłki z ręką to przewinienie. Najważniejszą wytyczną pozostanie ocena przez sędziego zagrania ręką na podstawie jej pozycji w stosunku do ciała i ruchu zawodnika.

Dlatego po analizach i wyjaśnieniach, w przepisach od 1 lipca przewinieniem będzie:

  • celowe zagranie piłki ręką/ramieniem, na przykład poprzez ruch ręki/ramienia do piłki
  • dotknięcie piłki ręką/ramieniem, poprzez który nienaturalnie powiększona zostaje powierzchnia zajmowana przez ciało. Uznaje się, że piłkarz nienaturalnie powiększył zajmowaną powierzchnię, gdy pozycja jego ręki/ramienia nie jest konsekwencją lub nie jest usprawiedliwiona przez ruch ciała w tej konkretnej sytuacji. Przez zajęcie określonej pozycji przez rękę/ramię to piłkarz ponosi ryzyko, że jego ręka/ramię zostanie trafiona piłką, za co zostanie ukarany.
  • trafienie do bramki przeciwnika:
  1. bezpośrednio po zagraniu swoją ręką/ramieniem, nawet jeśli było ono przypadkowe i nawet jeśli dotyczyło bramkarza
  2. natychmiastowo po zagraniu ręką/ramieniem, nawet jeśli było ono przypadkowe.
  • Przypadkowe zagranie ręką, które doprowadza go gola kolegi lub stworzenia okazji bramkowej, nie będzie już uznawane za przewinienie.

Poza tym potwierdzono, że jako iż klarownie wyznaczono, gdzie kończy się strefa ramienia, za zagranie której piłką jest odgwizdywane przewinienie, czyli w połowie bicepsa, właśnie od tego miejsca należy wyznaczać linię spalonego, jeśli oczywiście jest to część ciała znajdująca się najbliżej bramki.

Powyższe zapisy oznaczają, że w przepisach, które wejdą w życie od 1 lipca, ale które mogą być zastosowane przez dane rozgrywki wcześniej, usunięto zapis o ręce/ramieniu wystawionych ponad wysokość barku. Od kolejnego sezonu pod uwagę brana będzie przede wszystkim pozycja ręki względem ruchu ciała w danej sytuacji.

Szef sędziów FIFA, Pierluigi Collina, podkreśla, że zmiany nie wynikają z wczorajszego incydentu z ręką w meczu Fulham z Tottenhamem, a są efektem prac i rozmów na przestrzeni ostatnich 8 miesięcy.

Dodatkowo IFAB potwierdziło, że testy dodatkowej zmiany wynikającej z zagrożenia wystąpienia wstrząśnienia mózgu potrwają do sierpnia 2022 roku, a dołączyć do nich mogą chętne ligi i rozgrywki. Taka zmiana jest dodatkową zmianą w meczu poza obowiązującym limitem i nie zwiększa liczby zmian u rywala. Dokonać jej można natychmiastowo po zdarzeniu lub w chwili, w której u zawodnika pojawią się typowe dla tego urazu objawy. Taki gracz nie może wrócić na murawę i powinien udać się w towarzystwie odpowiednich osób do szatni lub nawet placówki medycznej.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!