12. kolejka: Atlético nie zwalnia, kolejna porażka Barçy

W pierwszej połowie 12. kolejki La Ligi Santander wystąpiły zespoły grające w Lidze Mistrzów. W bezpośrednim pojedynku dwóch takich ekip Real Madryt wygrał z Sevillą. Siódme zwycięstwo z rzędu w lidze odniosło Atlético Madryt, które kończy sobotę jako lider. Z kolei czwartą porażkę w sezonie poniosła Barcelona.

W piątkowym spotkaniu ekip środka tabeli Celta wygrała na wyjeździe z Athletikiem 2:0, a na otwarcie soboty Levante rozbiło Getafe, które kończyło mecz w dziewiątkę. Następnie do gry weszli uczestnicy Ligi Mistrzów, a w hicie kolejki Real Madryt wygrał na Ramón Sánchez Pizjuán. Więcej o tym starciu Królewskich z Sevillą można przeczytać w tym artykule.

Późnym popołudniem Atlético Madryt podejmowało znajdujący się w strefie spadkowej Real Valladolid. Niespodziewanie w pierwszej połowie lepiej prezentowali się goście, którzy stworzyli więcej groźnych sytuacji, ale nie potrafili strzelić gola. Gospodarze przejęli inicjatywę po przerwie i po kilkunastu minutach wyszli na prowadzenie po tym, jak Lemar domknął świetne płaskie wstrzelenie piłki przez Trippiera. Mecz kwadrans później domknął golem Marcos Llorente, którego na czystą pozycję ponownie wyprowadził Trippier.

Wieczorem Barcelona zameldowała się w Kadyksie. Pomimo sporej kontroli gości nad piłką, to Cádiz wyszło na prowadzenie po rzucie rożnym, gdzie wytrącony z równowagi Mingueza w panice uderzył głową na własną bramkę, a po sytuacyjnej paradzie Ter Stegena piłkę z linii do siatki wbił Giménez. Po golu Katalończycy kompletnie przejęli spotkanie, ale długo nie potrafili zdobyć bramki. Do remisu doprowadzili w końcu przy szczęśliwym odbiciu się piłki od rywala po zagraniu Jordiego Alby. Gdy wydawało się, że Barcelona idzie pewnie po zwycięstwo... przy wrzucie Alby z autu pod własną bramką wydarzyło się coś takiego [po prostu trzeba to obejrzeć]. Wynik do końca się nie zmienił, a doskonałe sytuacje na jego zmianę miały oba zespoły.

Atlético zasypia jako lider, mając wciąż dwa zaległe mecze. Dotychczasowy lider Real Sociedad zagra w niedzielę na wyjeździe z Deportivo Alavés. Poza tym z górnej połówki tabeli w niedzielę zagra jeszcze Granada, która zmierzy się z Huescą oraz Villarreal, który podejmie Elche. W tej serii spotkań znacząco poprawić swoje pozycje mogą także oba zespoły z meczów Osasuny z Betisem i Eibaru z Valencią.

Wyróżnione pozostające mecze 12. kolejki Primera División
Niedziela, 6 grudnia, 14:00 – Granada CF v Huesca SD [nSport+]
Niedziela, 6 grudnia, 18:30 – Villarreal CF vs Elche CF [nSport+]
Niedziela, 6 grudnia, 21:00 – Deportivo Alavés vs Real Sociedad [Eleven Sports 2].